סטרואידים אנאבוליים- תופעות לוואי שליליות

כותב: אולימפוס הקמת יעוץ תכנון ליווי בניית חדרי כושר
סטרואידים אנאבוליים - תופעות לוואי שליליות

מאמר שלישי מתוך שמונה
 
תופעות הלוואי השליליות אלו הן התופעות הלא רצויות המופיעות אצל הספורטאי הלוקח סטרואידים אנאבוליים. איו עדיין מושג ברור לגבי כלל התופעות התוצאות והיקפם הכולל, ניתן לומר שרובן נעלמות עם הפסקת השימוש בתרופה אולם ישנם נזקים אשר אינם חולפים ואין להתעלם מהם. 

רוב המשתמשים יודעים על תופעות הלוואי השליליות בדרך כלל על ידי העברת מידע מפה לאוזן, מניסיון אישי ו/או של חברים. על כן, ננסה להאיר ולהסביר לכל המעוניין על תופעות לוואי אלו:

 1. שינויים בתפקודי הכבדבטווח הקצר ( של 30 40 ימים ) השינויים נראים מינימליים וניתנים לתיקון כאשר מפסיקים להשתמש, ובטווח הארוך  ההפרעות בתפקודי הכבד הם אירוורסבילים, הדבר מגיע אפילו עד מצב של סרטן בכבד.    
 2. שינויים קרדיווסקולרייםיכולת ההטמעה של הגלוקוזה, טריגליצרידים וכולסטרול משתנה וגורמת באופן פוטנציאלי להסתיידות עורקים. הדבר מסוכן מאוד לחולי סוכרת מפאת רמת האינסולין שהינה גורם ידוע וישיר להסתיידות עורקים. כמו כן עולה רמת הקורטיזול, ומפאת אי יכולתו של הכבד לפרק את הקורטיזול, הוא מתגבש בתוך הדם וגורם מצד שני לתופעה מעניינת, וזאת מפני שהקורטיזול הוא הורמון המאפשר לגוף לעבוד תחת לחץ וכך הספורטאי מסוגל לעבוד הרבה יותר קשה, וזה אולי יכול להיות אחד היתרונות של סטרואידים, מעצם יכולתם לגרום ליכולת עבודה גבוהה יותר.
 3. לחץ דם גבוהלחץ דם ידוע כגורם להתקפי לב. הסטרואידים בדרך כלל גורמים ללחץ דם גבוה יותר, לחץ הדם חוזר לנורמה לאחר הפסקת השימוש, אך שימוש לאורך זמן נשאר עדיין בגדר בעיה מכיוון שהגדלת היקפו ונפחו של הגוף והוורידים גורמים ללב לעבודה חזקה ומאומצת יותר, כמו כן הם גורמים לעליית כמות החנקן והסידן בגוף, הגורמים גם כן לעליה בלחץ דם.
 4. שינויים במערכת הרבייה-  בעקבות שימוש בסטרואידים  בצורותיו השונות, נגרמת ירידה דרסטית בספירת הזרע והצטברות טסטוסטרון באשכים. בניסויים שנעשו בחיות, ידוע שתהליך זה של ספירת זרע נמוכה והצטמקות האשכים ניתן לתיקון וחזרה למצב נורמלי לאחר תקופת מה בעקבות הפסקת השימוש. החשק המיני נפגע בדרך כלל בצורה קטנה או כלל לא, אך בשימוש במינון גבוה ומופרז ישנה פגיעה בחשק המיני, ותהליך זה הפיך במקרה של הפסקת השימוש. בשימוש מתמשך תופעות הלוואי הן: הצטמקות האשכים, עקרות, אין אונות, זקיפות תדירות כאובות ומתמשכות.
 5. עלייה בתוקפנותתופעת הלוואי הנפוצה ביותר עקב שימוש בסטרואידים היא עלייה בתוקפנות. הטסטוסטרון ידוע כגורם אלימות גבוה יותר אצל גברים מאשר אצל נשים. המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים הופכים לאלימים, לאגרסיביים ולחסרי מנוחה כתוצאה מהשימוש. דבר זה בא לידי ביטוי במיוחד לפני תחרויות, מפני שאז בדרך כלל משתמשים בחומר רב יותר, וכפי הנראה זוהי אחת מתופעת הלוואי החמורות ביותר של השימוש בסטרואידים.     
 6. התפתחות ברקמת החזה אצל גבריםחלק מסוגי הסטרואידים גורמים לרקמת חזה מפותחת מן הרגיל מתחת לפיטמה, רקמת החזה יורדת כתוצאה מהפסקת השימוש, אולם לפעמים מופיעות בלוטות עור שנגרם הצורך להורידם בניתוח.
 7. תופעות אנדרוגניותתופעות אנדרוגניות כגון קול עמוק יותר, שעירות יתר, עור שמן הגורם לאקנה ושינויים באיברי המין, כל אלה הינם תוצאה של שימוש בסטרואידים אצל גברים.

      נשים - אצל נשים בנוסף לעיל, תופעות ידועות נוספות הן:

 • התנפחות, גידול והתרחבות הדגדגן.
 • צמיחת שיער על הפנים.
 • דחף גדול לאוננות.
 • שינויים במועדי המחזור ולעיתים נדירות עד להפסקתו.
 • בטווח הארוך קבלת תווי פנים וצורת גוף גבריים עקב שימוש מוגבר בהורמון הטסטוסטרון. 
 • לאחר הפסקת השימוש בסטרואידים, מחזור הווסת חוזר לתקינותו אך יתר הסימפטומים נשארים.
 • נזקים לרקמות החיבורהניסיון מראה שהשימוש בסטרואידים  מגדיל באופן משמעותי את נפח השריר וחוזקו, במיוחד אצל מתאמנים מתחילים. יחד עם זה אין חיזוק ברקמות החיבור, וכתוצאה מאספקת דם לקויה לרקמות אלו הן נקרעות. כתוצאה מכך גם הרקמות עצמם נפגעות וגורמות לפעמים למצבים של פציעות חוזרות.
 • תוצאות לוואי אחרותנצפו התופעות הבאות : כאבי ראש, עוויתות בגוף או בעיניים, אובדן הכרה, תיקים עצביים, תנועות ידיים, תנועות ראש או מצמוץ לא רצוניות, נטייה לדימום מהאף, חוסר תאבון, תאבון יתר, הרגשת בריאות וחוזק, נטייה לשינה, ירידה במשקל הגוף והצטברות נוזלים.
 • יצרני הסטרואידים עצמם מזהירים בעלוני התרופות את המשתמשים לטווח הארוך מפני: חוסר יכולת להיכנס להריון, הפרעה בתפקודי כליות, סרטן בכבד, סרטן האשכים וסרטן הערמונית, סרטן המעיים או סרטן השד, ובמיוחד מוזהרים אנשים בעלי נטייה להתקף לב ובעלי לחץ דם גבוה, סוכרת, אסטמה חזקה ובעיות כליה וכבד.
 • מינונים הגבוהים מן הרמה הפיסיולוגית הטבעית התקינה גורמים לעיכוב בהפרשת הורמוני הבקרה  FSH – LH,  אשר גורמים לירידה בהפרשת הורמונים  אלו, החשובים למערכת החיסון של הגוף.

תוצאות הפסקת השימוש בסטרואידים

 1. התופעות הידועות הינם: רגישות יתר לזיהומים, פגיעה במערכת החיסונית של הגוף, ירידה במשקל ואובדן כוח, וכתוצאה מהפסקה בשימוש, הגוף אינו חוזר לרמה נורמלית של טסטוסטרון בגוף, ובכך נגרמת הירידה המהירה במשקל ובכוח במיוחד אם הספורטאי ממשיך באימונים אינטנסיביים. ירידה ברמת הטסטוסטרון גורמת לפגיעה בנפח תאי הזרע ובאיכותם, לניוון האשכים ולירידה בחשק המיני.
 2. כאבים ונוקשות במפרקים: כאשר מפסיקים להשתמש בסטרואידים  נראה כי המפרקים מתחילים לכאוב ונהיים נוקשים. אחת הסיבות היא שקיעת סידן באזורי המפרקים. סיבה נוספת היא שעקב רמה נמוכה של טסטוסטרון ואימונים  אינטנסיביים, נוצרים כאבים ואפילו דלקות גידים.

 
הערה: אם כבר החלטת להשתמש בסטרואידים- תשתמש בהם  תחת פיקוח רפואי צמוד!!!
 

למאמר 4 מתוך 8